Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę

Regulacja artykułu 36 1 k.p. umożliwia pracodawcy skrócenia okresu wypowiedzenia pracownikowi w przypadku wystąpienia ściśle wskazanych w niej przesłanek.

Powyższy przepis będzie miał zastosowanie w sytuacji, kiedy wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony nastąpi z powodu:

  • ogłoszenia upadłości lub
  • z powodu likwidacji pracodawcy albo
  • z innych przyczyn niedotyczących pracowników.

Pod pojęciem „innych przyczyn niedotyczących pracowników” mieszczą się między innymi przyczyny ekonomiczne, czy też takie, które spowodowane są zmianami organizacyjnymi. Nie istnieje jednak ścisły katalog, w którym są one enumeratywnie wymienione, w związku z czym do takiej grupy należy kwalifikować przyczyny, które bezpośrednio nie są związane z pracownikiem.

Zgodnie z dyspozycją przepisu pracodawca będzie mógł w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o prace, skrócić okres 3 miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca.

Skrócenie okresu wypowiedzenia, będące następstwem jednostronnej decyzji pracodawcy będzie mieć miejsce w przypadku okresu wypowiedzenia wynoszącego 3 miesiące i w razie wystąpienia wyżej wskazanych przesłanek. Nie można, więc skrócić okresu wypowiedzenia krótszego niż 3 miesiące, (np. w przypadku, kiedy okres wypowiedzenia pracownika zgodnie z art. 36 k.p. wynosi jeden miesiąc). W związku z powyższym okres wypowiedzenia można obniżyć maksymalnie do jednego miesiąca, co skutkuje skróceniem go o 2 miesiące.

Odszkodowanie i jego wysokość

Jeżeli pracodawca zdecyduje się skrócić okres wypowiedzenia, to po stronie pracownika powstanie roszczenie o wypłatę odszkodowania. Wysokość takiego odszkodowania odpowiada w istocie wynagrodzeniu za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Obliczane jest jednak jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zatem przy jego obliczaniu należy również wziąć pod uwagę zmienne składniki wynagrodzenia jak np. premia. Co istotne, zgodnie z naczelnymi zasadami kodeksu pracy pracodawca może wypłacić odszkodowanie w wyższej kwocie niż wskazują na to powyższe regulację, o ile wynika to z odpowiednich regulacji wewnątrzzakładowych.

Data zakończenia stosunku pracy

Skrócenie okresu wypowiedzenia nie powoduje zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem rozwiązania umowy z dniem upływu okresu, za jaki pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, a zawsze powoduje rozwiązanie umowy o pracę z dniem upływu skróconego okresu wypowiedzenia. (Wyrok SA w Gdańsku z dnia 7 października 2021 roku, III AUa 2001/20)

 


 

Aplikant radcowski Emilia Strzałkowska

Aplikant radcowski Emilia Strzałkowska

 

https://www.facebook.com/KancelariaPrawaGospodarczego https://www.linkedin.com/company/kpg-radom/