Mediacja

Na czym polega mediacja i w jakich sprawach się z niej korzysta?

Mediacja to polubowna metoda rozwiązywania sporów, w której strony konfliktu, przy udziale bezstronnego mediatora, dążą do osiągnięcia porozumienia. Może być prowadzona przed wniesieniem sprawy do sądu i wtedy przybiera postać tzw. „mediacji przedsądowej”, bądź po wszczęciu postępowania na podstawie postanowienia sądu. Niemniej jednak warunkiem jej prowadzenia jest zgoda stron.

Celem mediacji jest znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego dla obu stron, co pozwala uniknąć długotrwałego i niekiedy kosztownego procesu sądowego. Jest to dobrowolny i poufny proces w wyniku, którego mediator pomaga stronom w komunikacji, identyfikacji interesów i wypracowaniu ugody. Nie podejmuje on decyzji za strony, lecz wspiera je w znalezieniu kompromisu. Osobę mediatora mogą wybrać strony albo wyznaczy go sąd.

Mediacja różni się od innych metod tym, że skupia się na współpracy i komunikacji, a nie rywalizacji (jak np. arbitraż). Jest elastyczna i mniej formalna, co pozwala wypracować odpowiednia stanowisko. Co istotne ugoda zawarta w wyniku mediacji może zostać zatwierdzona przez sąd i mieć moc wyroku sądowego. Ze strony czysto proceduralnej również istotne jest to, że wszczęcie mediacji przerywa bieg przedawnienia.

Mediacja znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach prawa. Występuje między innymi w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, pracowniczych i karnych. Przykładami spraw, w których warto rozważyć mediacje są sprawy sporne dotyczące odszkodowań, podziału majątku, rozwodu, alimentów czy też kontaktów z dziećmi. Procedura karna również dopuszcza w przypadku niektórych przestępstw jak na przykład zniesławienia możliwość pojednania.

Jest to niewątpliwie proces składający się z kilku etapów. Zaczyna się od merytorycznego przygotowania mediatora, zbierania informacji oraz ustalania szeroko rozumianych zasad współpracy. Kolejno winny odbywać się sesje mediacyjne, podczas których strony mogą swobodnie przedstawiać swoje stanowiska. Ostatni etap to finalizacja porozumienia, w której ustalane są szczegóły ugody, oraz jest sporządzany dokument będący wyrazem zawartej ugody.

Korzyściami płynącymi ze skorzystania z tej metody rozwiązania sporu jest to, że jest ona szybsza i tańsza niż inne dozwolone metody oraz pozwala zachować dobre relacje między stronami. Dlatego też warto ją rozważyć, bez względu na przedmiot i stan sprawy.

 


 

Aplikant radcowski Emilia Strzałkowska

Aplikant radcowski Emilia Strzałkowska

 

https://www.facebook.com/KancelariaPrawaGospodarczego https://www.linkedin.com/company/kpg-radom/