Kiedy w prowadzeniu działalności gospodarczej przydaje się umowa barterowa?
Umowy barterowe to bezgotówkowa wymiana towarów lub usług. Jest umową o szerszym zakresie niż przewidziana kodeksem cywilnym umowa zamiany. Ta zgodnie z art. 603 ogranicza się tylko do zamiany rzeczy (towarów), bez możliwości zmiany usług.
Nie oznacza to, że zamiana usługi na usługę lub towar za usługę jest nielegalna. W takim przypadku podstawą prawna zwarcia takich umów jest art. 353¹ KC i wprowadzona tam do polskiego prawa zasada swobody umów.
Jeśli wymieniamy towar za towar to zgodnie z art. 604 KC stosujemy do takiej umowy przepisy o sprzedaż. Wymogu takiego nie ma w przypadku wymiany towar za usługę lub usługa za usługę. Takie umowy będą miały charakter mieszany z elementami umowy zlecenia, o dzieło i sprzedaży.
DLA KOGO UMOWY BARTEROWE?
Umowy barterowe są dobrym rozwiązaniem bez względu na rozmiar i skalę prowadzonej działalności gospodarczej oraz doświadczenia w biznesie (początkujący lub doświadczony przedsiębiorca). Najczęściej przynoszą one korzyści w postaci:
- Minimalizacja ryzyka biznesowego – ograniczenie ryzyka kursowego walut, spadek wartości pieniądza na skutek dużej inflacji, nagłe wzrosty cen np. na skutek szoku podażowego.
- Przykład: Dostawa towaru w zamiana za świadczenie wzajemne w kryptowalucie.
- Zabezpieczenie wykonania umowy – zabezpieczenie przed brakiem płatności ze strony kontrahenta.
- Przykład: Stworzenie strony internetowej dla fotografa, w zmian za stworzenie bazy zdjęć (stocków) do realizacji następnych stron internetowych.
- Remedium na brak kapitału – w przypadku początkujący przedsiębiorcy nie posiadający jeszcze dużej ilości zlecań umowy barterowe to sposób na obniżenie kosztów rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.
Przykłady: Całkowity remont lokalu użytkowego na biuro dla przedsiębiorcy zaczynającego działalność w branży remontowej lub usługi reklamowe dla zarządcy nieruchomości za najem lokalu na siedzibę. W ramach umowy sponsoringu catering za udostępnienie powierzchni reklamowej na evencie.
ROZLICZENIE BARTERU
W przypadku umów barterowych towary lub usług nie muszą być zbliżonej wartości. Nie ma przeszkód aby świadczenia były nierówne. W takim przypadku powinna nastąpić dopłata w formie świadczeń pieniężnych. W umowie barterowej powinno się również wycenić wartość świadczonych usług i towarów, głównie dla celów podatkowych.
Umowa barterowa nie musi być zawarta w formie pisemnej (może być umową ustną lub w formie dokumentowej np. e-miał, czy komunikator) wyjątek np. zamiana nieruchomości ta wymaga formy aktu notarialnego. Należy jednak pamiętać, że brak zastrzeżonej formy dla umów barterowych nie zwalnia z obowiązku wystawiania faktur.
SKUTKI PODATKOWE
Należy również pamiętać o tym, że barter mimo swojego bezgotówkowego charakteru jest opodatkowany. Umowy barterowe są opodatkowane podatkiem VAT wg. stawek dla towarów lub usług, które ulegają zamianie. W przypadku gdy podatek VAT dla obu towarów lub usług jest taki sam, wówczas barter jest neutralna podatkowo. Umowy barterowe podlegają również podatkowi dochodowemu od osób fizycznych lub prawnych. W przypadku umowy barterowej przychodem jest wartość należnych świadczeń wzajemnych.
Comments are closed.