Uzupełniający urlop macierzyński
Uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wraz z nowym rokiem w prawie pracy pojawiło się kilka zmian. Poza zmianą płacy minimalnej oraz stawki godzinowej w przypadku umów zleceń, Ustawodawca przewidział dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych bądź dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji – uzupełniający urlop macierzyński.
Niniejsza zmiana wejdzie w życie już 19 marca 2025 roku! Do tej pory rodzice wcześniaków mieli na uwadze, że w przypadku urodzenia potomstwa wcześniej urlop macierzyński nieubłaganie się skróci, ale nie tym razem!
Zgodnie z brzmieniem art. 1802 k.p. pracownica bądź pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia dziecka:
- przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie
- po ukończeniu 28. Tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie
- po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem, ze pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z nich będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.
Co istotne przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego należy uwzględnić wagę dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.
Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na wniosek składany w formie papierowej lub elektronicznej przez rodzica w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Natomiast pracodawca obowiązany jest uwzględnić niniejszy wniosek.
Do wniosku dołącza się zaświadczenie wydane przez szpital, w którym przebywało dziecko oraz dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 186 8a k.p.
Comments are closed.