Zmiany w prawie własności przemysłowej
W najbliższym czasie zacznie obowiązywać Nowelizacja Ustawy – Prawo własności przemysłowej z 16 października 2019 r., a nowe regulacje wejdą w życie 27 lutego 2020 r.
A w niej m.in.:
- Rozszerzenie katalogu osób, mogących być pełnomocnikami przed Urzędem Patentowym
- Możliwość ograniczenia patentu poprzez zmianę zastrzeżeń patentowych
Rzecznik patentowy czy Radca prawny?
Kto może być pełnomocnikiem przed Urzędem Patentowym?
Radcy prawni i adwokaci mogą być pełnomocnikami w sprawach, które dotyczą znaków towarowych. Nowelizacja ustawy – Prawo własności przemysłowej przewiduje, że będą oni mogli pełnić funkcje pełnomocników także w sprawach, które dotyczą wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych.
Nowelizacja ustawy wprowadza kilka kluczowych zmian w dotychczas funkcjonującym prawie. Jedną z nowości jest z pewnością zasada, że osoby pochodzące spoza Unii Europejskiej, które nie mają miejsca zamieszkania w Polsce, muszą skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.
Przedsiębiorcy, którzy działają na rynku polskim, będą mogli rejestrować wynalazki w polskim Urzędzie Patentowym, co oznacza, że nie będzie konieczności dokonywania tego w Europejskim Urzędzie Patentowym.
Jak będzie wyglądała procedura zgłaszania patentu?
- Pierwszym krokiem do rozpoczęcia procedury będzie wniosek osoby zainteresowanej o wydanie dowodu pierwszeństwa dokonania zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym.
- Kolejnym krokiem jest sporządzanie w terminie 9 miesięcy sprawozdania o stanie techniki w formie wykazu publikacji. Obowiązek sporządzenia takiego wykazu narzuca nowelizacja na Urząd Patentowy, który tym samym będzie brał go pod uwagę, oceniając wynalazek.
- Urząd Patentowy wydaje decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania uprzedniego pierwszeństwa w całości lub w części, po uprzednim przeanalizowaniu czy zostały spełnione ustawowe warunki do jego uzyskania.
- Udzielenie patentu stwierdza się przez wydanie dokumentu patentowego, te zaś podlegają wpisowi do rejestru patentowego.
’Poszukiwanie międzynarodowe’
To nic innego jak uzyskanie bardziej szczegółowych informacji o stanie techniki niż w polskim Urzędzie Patentowym, które spoczywa na osobie zgłaszającej wynalazek. Pozwoli na wczesnym etapie podjąć decyzję w sprawie wystąpienia o międzynarodową ochronę swojego wynalazku.
„Zgłaszający może wystąpić do Urzędu Patentowego z wnioskiem o przeprowadzenie poszukiwania typu międzynarodowego, o którym mowa art. 15 ust. 5 Układu o współpracy patentowej, sporządzonego w Waszyngtonie dnia 19 czerwca 1970r., poprawionego dnia 2października 1979 r. i zmienionego dnia 3 lutego 1984r. (Dz.U. z 1991r. poz. 303 oraz z 1994 r. poz. 330), oraz o sporządzenie sprawozdania z tego poszukiwania.”
Wzór użytkowy (opis wzoru użytkowego)
Nowelizacja zmienia definicję wzoru użytkowego oraz opisu wzoru użytkowego.
„Art.94.1. Wzorem użytkowym jest nowe i nadające się do przemysłowego zastosowania rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci.”
„Opis wzoru użytkowego określa jego przemysłowe zastosowanie, o którym mowa w art. 94 ust.1”
Unieważnienie, wygaśnięcie i ograniczenie patentu
W myśl zmienionych przepisów patent będzie mógł zostać ograniczony bądź też unieważniony w całości lub części na wniosek osoby, która ma w tym interes prawny poprzez zmianę zastrzeżeń patentowych. W takim przypadku prezes Urzędu Patentowego wyznaczy eksperta, a następnie wydaje decyzję o ograniczeniu patentu, odmowie ograniczenia patentu lub o umorzeniu postępowania. Decyzja o ograniczeniu patentu będzie wpisywany do rejestru patentowego, a Urząd Patentowy będzie taką informację publikować wraz ze zmienionym opisem patentowym.
Co jeszcze?
Nowelizacja przewiduje również skrócenie aplikacji dla pracowników Urzędu Patentowego z 3 lat nawet do 6 miesięcy.
Comments are closed.