PROJEKT BUDOWLANY PO ZMIANACH
19 września 2021 r. skończył się okres przejściowy w przepisach budowlanych, który obowiązywał od 19 września 2020 roku. W tym trwającym 12 miesięcy okresie obowiązywały dwie wersje projektu, stara wersja, obejmując cztery egzemplarze projektu i nowa zawierająca trzy egzemplarze. Obecnie nie możemy już złożyć projektu budowlanego powstałego w oparciu o stare przepisy.
Zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w 2020 roku miały zdaniem ustawodawcy przyspieszyć i uprosić proces inwestycyjno-budowlany. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami projekt budowlany zostaje rozdzielony na:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu
- projekt architektoniczno-budowlany
- projekt techniczny
Dotąd projekt budowlany był jednolitym dokumentem zawierającym projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczny budowlany oraz projekt techniczny. Zgodnie z nową procedurą organ administracji architektoniczno-budowlanej najpierw zatwierdza projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym w drodze decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę. Do wniosku należy również dołączyć oświadczenie projektanta i projektanta sprawdzającego o sporządzeniu projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej. Projekt techniczny przedkładany jest organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie.
Należy jednak pamiętać, że projekt techniczny musi zostać sporządzony przed rozpoczęciem robót budowlanych. Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 4 prawa budowlanego przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor jest obowiązany przekazać kierownikowi budowy projekt budowlany, w tym projekt techniczny, o ile jest wymagany.
Projekt techniczny jako nowa część projektu budowlanego wchodzi w jego skład i musi zawierać:
- projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych,
- charakterystykę energetyczną – w przypadku budynków,
- projektowane niezbędne rozwiązania techniczne oraz materiałowe,
- dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych (w zależności od potrzeb),
- inne opracowania projektowe.
Podsumowując przed wprowadzoną nowelizacją organy administracji architektoniczno-budowlanej nie musiały sprawdzać projektu budowlanego pod kątem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych. To inwestor musiał załączyć projekt zawierającego wszystkie szczegóły techniczne i projektowe obiektu. Obecnie nie ma on tego obowiązku co ma ułatwić i skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie inwestycji gdyż projekt techniczny musi być gotowy dopiero przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Comments are closed.