Milczące przyjęcie oferty
Relacje biznesowe między kontrahentami, dostawcami, podwykonawcami tworzą często łańcuchy dostaw oparte na stałej współpracy. Przy tego rodzaju współpracy niezwykle ważna jest dbałość o właściwą komunikację miedzy przedsiębiorcami, ponieważ brak jej zachowania powoduje daleko idące konsekwencje prawne.
Zgodnie z art. 68² KC Jeżeli przedsiębiorca otrzymał od osoby, z którą pozostaje w stałych stosunkach gospodarczych ofertę zawarcia umowy w ramach swej działalności, brak niezwłocznej odpowiedzi poczytuje się za przyjęcie oferty.
Ma to nie bagatelne znacznie, gdy w ramach współpracy między przedsiębiorcami:
- funkcjonuje wadliwe zorganizowany system sprzedaży, w tym sposób przyjmowania zamówień lub zleceń,
- zamówienia lub zlecenia przyjmuje źle przeszkolony pracownik działu zakupów,
– błędy organizacyjne w tym zakresie mogą doprowadzić do wygenerowania dla przedsiębiorców kosztów, które mogą wpłynąć na rentowność przedsiębiorstwa.
Dlatego tak ważne jest, aby w każdej spółce, czy jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) dokonać właściwej oceny prawnej, czy mamy do czynienia ze stałymi stosunkami gospodarczymi, a jeśli tak, to wskazane jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań prawnych pozwalających uniknąć zbędnych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
O milczącym przyjęciu oferty możemy mówić wtedy, gdy:
- przedsiębiorców łączy umowa, w której przewidziana jest stała współpraca np. (umowa ramowa, franchisingu, kooperacji). O stałych stosunkach gospodarczych nie można więc mówić, jeśli umowa ma incydentalny (jednorazowy) charakter. Nie ma więc znaczenia ilość składanych między przedsiębiorcami zleceń lub zamówień, te mogą iść w steki dziennie. Kluczowy jest tu charakter relacji biznesowych,
- oferta została złożona osobie (pracownikowi) posiadającemu upoważnienie do jej przyjęcia lub osobie czynnej w lokalu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 97 KC,
- Oferta lub umowa w związku z którą została złożona oferta zawiera wszystkie elementy przedmiotowo istotne (essentialia negotii) do zawarcia umowy (tj. towar/usługę oraz cenę/wynagrodzenie),
- przed złożeniem oferty, nie dokonano wszystkich istotnych ustaleń w drodze ustnych negocjacji.
Jedynie stałe kontakty, które doprowadziły do wytworzenia się zwyczajowego, stałego trybu zawierania umów, w którym reakcje każdej ze stron na czynności drugiej strony są zawsze podobne i łatwe do przewidzenia, a do zawierania umów dochodzi rutynowo i niejako automatycznie, mogą uzasadniać przyjęcie, że strony pozostają w stałych stosunkach (…), w których brak odpowiedzi na ofertę może być uznany za jej przyjęcie (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2003 r. IV CK 286/02 LEX nr 164015).
W każdym jednak przypadku konieczna jest indywidualna ocena prawa, bo ta może różnić się w zależności od branży w jakiej funkcjonuje przedsiębiorca, w szczególności od ustalonych w tej branży zwyczajów.
Comments are closed.