Kupno auta bez tablic rejestracyjnych

Są sytuacje, w których kupno samochodu przysparza mnóstwo problemów. Powód? – Pojazd oferowany przez kupującego może być np. pozbawiony tablic rejestracyjnych z różnych przyczyn. Jest na to rozwiązanie, które zostanie przedstawione poniżej w moim artykule.

Polskie prawo nie pozostawia żadnych złudzeń. Samochód bez tablic rejestracyjnych nie może trafić na drogę publiczną, a co za tym idzie? Taki pojazd nie może zatem wracać na kołach, bo nie jest dopuszczony do ruchu. Powód? Nie spełnia podstawowych warunków technicznych – tablice rejestracyjne to jeden z elementów koniecznych uposażenia auta. Wynika to chociażby z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, gdzie z § 35 wynika, że: „Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu.

 

Brak tablic rejestracyjnych? Potrzebne oświadczenie!

Nasuwa się w takim razie pytanie: czy mogę zarejestrować samochód, gdy nie posiadam tablic rejestracyjnych? To na szczęście jeszcze nie problem. Wystarczy, że składając wniosek w urzędzie rejestracyjnym kierowca dołączy oświadczenie, w którym zadeklaruje, że kupił pojazd pozbawiony oznaczeń. Czy będzie musiał dodać tablice rejestracyjne? W takim przypadku nie, tym samym rejestracja (np. rejestracja samochodu z zagranicy) stanie się możliwa!

Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic musiała zostać usankcjonowana. Są bowiem kraje w UE, w których auto należy wyrejestrować przed eksportem i musi ono opuścić terytorium kraju na lawecie.

 

Jakie są konsekwencje w przypadku kupna auta bez tablic i tzw. powrót do domu na kołach?

            Jeżeli kierowca postanowi wracać na kołach bez tablic rejestracyjnych i zostanie zatrzymany przez patrol policji, powinien w najlepszej opcji spodziewać się 50-złotowego mandatu. Warto dodać, iż maksymalna kara grzywny może sięgnąć nawet 3000 złotych!

To jeszcze jednak nie koniec możliwych konsekwencji! Funkcjonariusze każą bowiem wycofać samochód z ruchu. Oznacza to, że taki samochód będzie mógł kontynuować podróż, ale wyłącznie na lawecie.

 

Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

Kierowca po zgromadzeniu dokumentów (potwierdzenie zakupu, dowód rejestracyjny, przegląd samochodu w kraju, ewentualnie karta pojazdu), może udać się do urzędu rejestracyjnego. Ile kosztuje rejestracja? Jeżeli samochód pochodzi z rynku krajowego, opłata wyniesie 180,50 zł (w tym zawierają się nowe tablice rejestracyjne).

W sytuacji, w której auto jest importowane, do kwoty doliczyć należy 75,50 zł za wydanie karty pojazdu.

W przypadku braku tablic rejestracyjnych kierowca musi zapłacić za nowe oznaczenia. Nawet jeżeli kupił auto w miejscu zamieszkania, nie może tylko homologować starych tablic.

 

Tablice rejestracyjne muszą być zamontowane na nadwoziu!

Aby wracać samochodem na kołach po zakupie warto pamiętać o tym, że tablice rejestracyjne nie tylko muszą być w pojeździe, ale też powinny być odpowiednio zamontowane. Przepisy wymagają, aby znajdowały się z przodu i z tyłu auta w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych. W przeciwnym razie pojazd nie może być dopuszczony do ruchu na polskich drogach.

 

 


 

 

Aplikant radcowski Malwina Babut

Aplikant radcowski Malwina Babut

 

LOGO FB LinkedIn