Jakie zobowiązania nie zostaną umorzone w ramach upadłości konsumenckiej?
Zasadą jest, że w ramach ogłoszonej upadłości konsumenckiej dochodzi do umorzenia zobowiązań, które to zobowiązania powstały przed dniem naszej upadłości, a które nie zostały zaspokojone w ramach wyznaczonego przez sąd planu spłaty. Zakresem umorzenia będą objęte zarówno długi o charakterze „czysto konsumenckim”, ale również te, które są skutkiem nieudanych przedsięwzięć biznesowych. Tutaj nie mamy żadnego zakresu korelacji tych należności, czyli umorzone mogą być zarówno zobowiązania tylko konsumenckie, jak i tylko te, które pochodzą z działalności gospodarczej. Co więcej, nie ma nawet dopuszczalnego progu, od którego można starać się o upadłość konsumencką. Teoretycznie, nawet zobowiązanie o wysokości 99 gr można umorzyć, ale także można umorzyć zobowiązanie o wysokości 99 mln zł.
Jednakże pamiętajmy, że zasadniczo, umorzenie zobowiązań nie ma charakteru nieograniczonego, a co za tym idzie, polski ustawodawca – mając na uwadze ich ciężar gatunkowy – wyłączył pewną grupę zobowiązań, które nie zostaną umorzone w ramach upadłości konsumenckiej.
Zatem, jakie zobowiązania nie zostaną umorzone?
Nie podlegają umorzeniu zobowiązania:
- o charakterze alimentacyjnym,
- wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołane choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,
- do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny,
- do wykonania obowiązku naprawienia szkody,
- zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
- do zapłaty nawiązki,
- do zapłaty świadczenia pieniężnego orzeczonego przez sąd jako środek karny,
- z tytułu należności, które zostały orzeczone przez sąd jako środek związany z poddaniem sprawcy próbie,
- do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem,
- których upadły celowo nie ujawnił, a przy tym wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.
Należy pamiętać, że w momencie ogłoszenia upadłości, wszystkie zobowiązania przyjmują charakter pieniężny i są natychmiast wymagalne.
Co to oznacza?
Znaczy to tyle, że w momencie ogłoszenia upadłości, aktualizuje się termin do zapłaty i bez znaczenia jest to, czy termin ten faktycznie nastał. Zobowiązanie staje wymagalne. Natomiast, w przypadku długu, który nie ma charakteru pieniężnego, czyli takiego, który jest określony kwotą pieniężną, z dniem ogłoszenia upadłości dług ten przekształca się w zobowiązanie pieniężne i także z tym dniem nastaje termin płatności.
Podsumowując, gdy zostanie ogłoszona nasza upadłość, wszystkie zobowiązania są natychmiast płatne i mają charakter pieniężny.
Comments are closed.