Walentynki, czyli jak odzyskać prezent od byłej miłości

W tym tygodniu obchodziliśmy dzień świętego Walentego. Więc wpis również będzie w temacie miłości. Bo jak miłość po podarunki. Jak podarunki to wydatki. Przedmiotem naszego zainteresowania w dzisiejszej rozmowie będzie odpowiedź na pytanie co z podarunkami, kiedy miłość się wypali. O ile ofiarowaliśmy obiektowi naszej miłości kwiaty, to sytuacja jest prosta. Jednak co dzieje się, kiedy obdarowaliśmy kogoś drogą biżuterią czy autem w kolorze red velvet?

 

Prezenty, prezenty… a co po rozstaniu?

Temat zwrotu podarunków po rozstaniu pojawia się w przypadkach, kiedy faktycznie wartość tych podarunków była istotna, wysoka. Myślę, że każdy z nas, jeśli nie osobiście doświadczył takiej hojności to zna przypadki, kiedy prezenty między partnerami przekraczają zwyczajową wartość. Ci, którzy są obdarowani twierdzą, że to co otrzymali jest już definitywnie ich. Ale jest też druga grupa osób – są to osoby, które hojnie obdarowywały swojego partnera/partnerkę. Oni uważają, że bezwzględnie powinni otrzymać zwrot, zwłaszcza w przypadku, kiedy to obiekt ich miłość z nimi zerwał.

 

Czy prawo daje odpowiedź na takie sytuacje, czy regulują je przepisy prawa?

Prawo reguluje wiele sfer naszego życia społecznego, a nawet prywatnego. Także tą, dlatego odpowiedź brzmi TAK. Prawo daje odpowiedź również na takie problemy. Nie ma wprawdzie przepisu, którego treść wprost stanowiłaby, że w przypadku rozstania partnerów należy oddać sobie upominki, ale zostało wydanych kilka orzeczeń, które stanowią podpowiedź jak zastosować ogólnie brzmiące przepisy prawa do takich właśnie sytuacji

 

Czy mamy jakieś konkretne rozwiązania

Tak, pierwszym jest możliwość rozpoznania takiej sprawy w kontekście darowizny, która może podlegać odwołaniu ze względu na rażącą niewdzięczność obdarowanego. To, kiedy mamy do czynienia z rażąca niewdzięcznością jest przedmiotem analizy na podstawie okoliczności konkretnej sprawy, ale w kontekście zakochanych i dzisiejszego tematu możemy dla przykładu przyjąć, że o takiej rażącej niewdzięczności może świadczyć np. zdrada.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że KC przewiduje również określony termin na odwołanie darowizny. Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Istnieje również coś takiego jak możliwość przebaczenia obdarowanemu, co ma określone skutki, uniemożliwia bowiem skuteczne odwołanie darowizny. Jeśli zatem doszło do wybaczenia zdrady, ale po jakimś czasie zdradzona osoba przemyślała sprawę i stwierdziła, że chce jednak z powrotem kolczyki, iphona i pierścionki to zgodnie z tym co zostało powiedziane nie może żądać już ich zwrotu.

Jest jeszcze możliwość wykazania, że przekazane prezenty podlegają zwrotowi jako nienależne świadczenie, regulowane przepisami Kodeksu Cywilnego. Jest to następująca konstrukcja: uznajemy, że środki pieniężne, prezenty przekazane drugiej osobie z założeniem utrzymania trwałości związku, w sytuacji, kiedy dochodzi do rozstania, podlegają zwrotowi, ponieważ nie doszło do „osiągnięcia celu tej inwestycji”.

Możemy to ubrać w następujący przykład: partner przekazuje swojej narzeczonej drogi pierścionek zaręczynowy, zostaje przyjęty, ale po jakimś czasie partnerka rozmyśla się, czy to oznacza, że powinna zwrócić taką błyskotkę?

W naszej kulturze pierścionek zaręczynowy jest symbolem starania o nawiązanie związku małżeńskiego, czyli jest to pewna inwestycja w związek. Jeśli ten cel odpada, bo druga strona się rozmyśla, wówczas może liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

Jak to w miłości, również temat prezentów nie jest oczywisty. W związku z dzisiejszym świętem możemy jedynie sugerować rozwagę przy wybieraniu upominków, może wystarczy miłe słowo, nie tylko od święta!?

 


 

r.pr. Aneta Guza-Wójtowicz

r.pr. Aneta Guza-Wójtowicz

 

 

LOGO FB LinkedIn