Zniesienie współwłasności nieruchomości u notariusza

W sytuacjach, w których wspólne posiadanie domu, działki, samochodu czy też mieszkania staje się problemem, jednym z możliwych rozwiązań jest zniesienie współwłasności. Powyższe zniesienie może nastąpić w dwojaki sposób tj.

  • albo na drodze sądowej,
  • albo w wyniku sporządzenia i podpisania stosownej umowy w formie aktu notarialnego.

Wskazać przy tym należy, iż taką procedurę może zainicjować każdy ze współwłaścicieli.

 

Zniesienie współwłasności u notariusza czy w sądzie?

Współwłasnością określa się stan, w którym własność tej samej rzeczy (najczęściej domu, mieszkania lub działki) przysługuje niepodzielnie kilku osobom. W efekcie może być to współwłasność łączna (tzw. bez udziałowa) bądź w częściach ułamkowych. Zdarza się, że istnieją przesłanki do jej zniesienia, np. konflikt pomiędzy współwłaścicielami. Wówczas każdy z nich ma prawo do wysunięcia takiego żądania, o czym stanowi art. 210 Kodeksu cywilnego: „Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności”.

 

Procedura

Istnieją dwa sposoby przeprowadzania tej procedury:

  • Sądowe zniesienie współwłasności– ma miejsce wówczas, gdy współwłaściciele nie zgadzają się na polubowne rozwiązanie sprawy (np. kiedy współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia w zakresie podziału przypadającego na ich rzecz majątku). Wtedy pozostaje wstąpienie na drogę sądową. Wniosek do sądu może złożyć każdy ze współwłaścicieli.
  • Zniesienie współwłasności u notariusza– jest to rozwiązanie, które znacznie szybsze i tańsze w porównaniu z postępowaniem sądowym. Możliwość zniesienia współwłasności przy udziale notariusza jest możliwa wtedy, gdy każda ze stron przyjęła takie samo stanowisko w kwestii zniesienia współwłasności. Niniejszy sposób polega na sporządzeniu umowy w formie aktu notarialnego, który uwzględni wszelkie informacje o podziale nieruchomości oraz jego sposób.

 

Postępowanie przed sądem, a zniesienie współwłasności nieruchomości u notariusza

Przy zniesieniu współwłasności Sąd może:

  1. zarządzić fizyczny podział nieruchomości pomiędzy wszystkich współwłaścicieli,
  2. zarządzić jej sprzedaż (wtedy suma ze sprzedaży jest rozdzielana pomiędzy wszystkich współwłaścicieli),
  3. bądź przyznać ją jednej ze stron sporu na wyłączną własność (wtedy osoba ta będzie zobowiązana do spłacenia pozostałych byłych współwłaścicieli). Proces ten może być długotrwały, za to jego rezultat będzie uzależniony wyłącznie od decyzji sądu.

Natomiast w przypadku zniesienia współwłasności drodze umowy z udziałem notariusza, strony muszą dojść do porozumienia samodzielnie. Zniesienie współwłasności jest jedną z czynności notarialnych. Oznacza to, że warunkiem do jej wykonania wymagane jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.

 

Jaki jest koszt zniesienia współwłasności przy udziale notariusza?

Warto wiedzieć, że koszty notarialne zniesienia współwłasności są zależne od wartości dzielonej rzeczy i mogą mieć wysokość od 100 złotych do aż 10 tysięcy złotych. Stawki określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28.06.2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Podstawą do określenia taksy notarialnej, wyliczanej przez notariusza, jest całkowita wartość majątku.

 


 

Aplikant radcowski Malwina Babut

Aplikant radcowski Malwina Babut

 

https://www.facebook.com/KancelariaPrawaGospodarczego https://www.linkedin.com/company/kpg-radom/