Odmowa przyjęcia mandatu

Zgodnie z przepisami kierujący pojazdem nie ma obowiązku przyjęcia mandatu. Ma prawo odmówić zapłacenia mandatu karnego. Niniejsze uprawnienie wynika z przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia tj. z  artykułu 99.

Art. 99. KPSW

W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. We wniosku tym należy zaznaczyć, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu albo nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym, a w miarę możności podać także przyczyny odmowy.

Przy wystawieniu mandatu przez funkcjonariusza poucza on nas o prawie do odmowy przyjęcia mandatu. W takiej sytuacji kierujący pojazdem wyraża swój brak zgody na ocenę sytuacji przez policję. W sytuacji, gdy osoba prowadząca auto przyjmie mandat, generalnie nie może już podnosić, że został on wystawiony nieprawidłowo. Zatem decyzja o przyjęciu lub odmowie mandatu karnego może mieć wiele konsekwencji.

 

Jak wygląda procedura w razie odmowy przyjęcia mandatu?

Zgodnie z powyższym,  jeśli kierowca nie zgadza się z mandatem i twierdzi, że nie popełnił zarzucanego mu wykroczenia, może odmówić przyjęcia mandatu.

W sytuacji odmowy mandatu- sprawa trafia do sądu rejonowego właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia. Oznacza to, że jeśli kierowca z Radomia odmówi przyjęcia mandatu podczas podróży służbowej do Krakowa,  sprawa ta będzie rozpatrywana przez sąd w Krakowie i wówczas będzie musiał stawić się w tym sądzie właściwym miejscowo.

 

Co może być dowodem w sprawie?

  • zapisy z wideorejestratorów lub kamer monitoringu;
  • zapisy z GPS-u;
  • zeznania funkcjonariuszy;
  • zeznania innych świadków;
  • zdjęcia z radarów
  • opinie biegłych.

 

Kiedy mandat ulega przedawnieniu?

Jeśli przyjęty mandat się uprawomocnił, należy za niego zapłacić. Nie należy zwlekać z uregulowaniem tych należności, z uwagi na możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Kwestię przedawnienia mandatu reguluje art. 45. Kodeksu Wykroczeń

Przedawnienie karalności wykroczenia:

1. Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu.

2. W razie uchylenia prawomocnego rozstrzygnięcia, przedawnienie biegnie od daty uchylenia rozstrzygnięcia.

2a. W wypadku wszczęcia postępowania mediacyjnego czasu jego trwania nie wlicza się do okresu przedawnienia.

3. Orzeczona kara lub środek karny nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęły 3 lata.

Jak widać z powyższych przepisów istotnym jest moment uprawomocnienia się mandatu karnego, a ten zaś związany jest z rodzajem mandatu nałożonego przez funkcjonariusza. Po trzech latach postępowanie egzekucyjne powinna zostać umorzone. Warto również wiedzieć, że przedawnienie mandatu nie dotyczy na przykład płatnego parkowania. Przedawnienie mandatu w takim wypadku nastąpi dopiero po 5 latach od końca roku kalendarzowego, w którym grzywna powinna zostać zapłacona. Przedawnienie mandatu, w tym wypadku, określane jest przez inne przepisy.

 

Wyrok nakazowy i odwołanie – jak wygląda postępowanie przed sądem?

Jeżeli zdecydujemy się na dalsze podważanie wskazanego wyrokiem nakazowym rozwiązania sytuacji, po pierwsze powinniśmy pilnować terminu odpowiedzi.

Naturalnie, możemy też przedstawić okoliczności zdarzenia i możemy też liczyć, w sytuacjach tego wymagających, na obrońcę z urzędu.

Kierujący pojazdem dopiero na tym etapie ma możliwość przedstawienia całości sytuacji. Jest jedną z wysłuchanych stron i ma możliwość przedstawienia swoich dowodów w tej sprawie. Powaga tego rodzaju postępowania jest też jednak zupełnie inna, ponieważ kierujący pojazdem może liczyć się z tym, że wygra i zostaną zwrócone na koszty postępowania sądowego, ale również może przegrać i wtedy to po jego stronie będzie należało zapłacenie, nie tylko wskazanych przez sąd kwot, ale również określonych kosztów sądowych.

Wraz z na przykład przesłuchaną liczbą biegłych oraz liczbą przesłuchanych osób koszty tego rodzaju postępowania znacząco rosną i mogą stworzyć zagrożenie dla budżetu jednej ze stron. Dlatego też decydując się na wystąpienie do sądu, należy z dużą rozwagą przyjrzeć się sytuacji i temu, czy faktycznie tego rodzaju rozwiązanie jest dla nas najbardziej korzystne.

 

PODSUMOWANIE

  • Przedawnienie mandatu występuje gdy od jego popełnienia minął rok i nie zostało wszczęte postępowanie lub po dwóch latach od zakończenia postępowania.
  • Kwoty należne za mandaty mogą być egzekwowane przez urząd skarbowy, jak również komorników.
  • Kara zostaje umorzona w momencie gdy od daty uprawomocnienia się mandatu minęły 3 lata.
  • W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa kierowana jest do właściwego sądu rejonowego.

 


 

Aplikant radcowski Malwina Babut

Aplikant radcowski Malwina Babut

 

https://www.facebook.com/KancelariaPrawaGospodarczego https://www.linkedin.com/company/kpg-radom/