ARTYKUŁY

Legalizacja samowoli budowlanej

Pomimo faktu, że pojęcie samowoli budowlanej używane jest powszechnie, ustawa nie zawiera jej definicji. Przyjmuje się że, z samowolą budowlaną mamy do czynienia wówczas, gdy roboty budowlane są lub zostały przeprowadzone bez uprzedniego uzyskania wymaganego prawem pozwolenia na budowę albo bez uprzedniego zgłoszenia lub pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ. Podstawową kwestią jest zatem aby przed przystąpieniem do robót budowlanych w pierwszej kolejności ustalić czy zaplanowana inwestycja wymaga uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Read More

Dowody w toku postępowania cywilnego i ich rodzaje

Dowody w toku postępowania cywilnego to często nie lada wyzwanie. W tym artykule dowiesz się jaki dowód dopuści Sąd i co w ogóle może nim być.

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 6 kodeksu cywilnego „ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”. Co to jednak oznacza i jak właściwie udowodnić istotne dla nas fakty? Zacznijmy od początku…

Read More

DEPOZYT U NOTARIUSZA – czyli przezorny zawsze ubezpieczony

Większość umów w polskim obrocie gospodarczym zawierana jest bez obowiązku jednoczesnego wykonania świadczeń wzajemnych. Strona spełniająca wcześniej swoje świadczenie musi liczyć się z ryzykiem, iż druga strona nie spełni swojego świadczenia lub spełni swoje świadczenie tylko częściowo.

Read More

Skutki nieterminowej rejestracji pojazdu

Po nowelizacji przepisów prawa ruchu drogowego, które weszły w życie 01.01.2024 roku, właściciele pojazdów mają obowiązek rejestracji pojazdów. W poprzednim stanie prawnym wystarczające było tylko zgłoszenie jego nabycia.

Read More

Sygnaliści

Najważniejsze informacje w skrócie

Dzisiejszy artykuł ma na celu przybliżyć Wam temat tzw. sygnalistów. Znajdziecie tu skrót najważniejszych informacji dotyczących m.in. procedur, osoby sygnalisty oraz przedmiotu zgłoszenia.

Read More

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez radnych

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez radnych samorządu terytorialnego jest jednym z mechanizmów mających na celu zapewnienie przejrzystości i unikanie konfliktu interesów w działalności publicznej oraz ochronę mienia publicznego. Zasady te są szczegółowo uregulowane w powszechnie obowiązujących przepisach, zwłaszcza w ustawach samorządowych. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu, analizując odpowiednie akty prawne i ich znaczenie dla funkcjonowania samorządów.

Read More

Odmowa przyjęcia mandatu

Zgodnie z przepisami kierujący pojazdem nie ma obowiązku przyjęcia mandatu. Ma prawo odmówić zapłacenia mandatu karnego. Niniejsze uprawnienie wynika z przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia tj. z  artykułu 99.

Read More

Zachowek

Zachowek to instytucja prawa spadkowego zapewniająca ochronę przed pokrzywdzeniem najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Jest to temat, który zazwyczaj budzi emocje i nierzadko powoduje powstanie sporów rodzinnych, które przeobrażają się w wieloletnie sprawy sądowe.

Read More

Ustrój majątkowy małżeński

W tym artykule wyjaśnimy czym jest ustrój majątkowy małżeński i jakie ustroje majątkowe małżeńskie przewiduje polski ustawodawca.

Małżeński ustrój majątkowy to zarówno instytucja prawna, jak i jako system stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami. Określa skład majątków, zasady korzystania z nich i zarządzania nimi przez małżonków. Decyduje o tym, co dzieje się z przedmiotami majątkowymi nabytymi w trakcie małżeństwa i reguluje kwestię odpowiedzialności jednego małżonka za długi zaciągnięte przez drugiego oraz sposób podziału majątku po rozwodzie.

Read More

Zadzwoń i umów się na spotkanie
48 377 80 30