Sposób wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników budżetówki i nauczycieli
Dziś w ramach uzupełnienia ostatniej audycji radiowej dotyczącej warunków uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego tzw. 13-stki przez nauczycieli i pracowników budżetówki, omówię w pigułce sposób wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników budżetówki i nauczycieli.
Zasady przyznawania tej tzw. 13 – stki pracownikom jednostek sfery budżetowej reguluje ustawa z 12 grudnia 1997r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Zaliczamy do nich:
- pracowników państwowych jednostek sfery budżetowej (np. członków korpusu służby cywilnej, członków samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, członków Krajowej Izby Odwoławczej);
- pracowników zatrudnionych w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach (np. pracowników Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, zatrudnionych w Sądzie Najwyższym, Naczelnym Sądzie Administracyjnym, wojewódzkich sądach administracyjnych, w sądach powszechnym i Państwowej Inspekcji Pracy).
- pracowników samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (np. pracowników urzędów gmin, starostw powiatowych, urzędów marszałkowskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych i zakładów budżetowych).
- pracowników biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich oraz klubów, kół albo zespołów parlamentarnych.
Art. 4. wskazanej powyżej ustawy stanowi, że dodatkowe wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie.
Podstawę ustalenia wynagrodzenia rocznego stanowią trzy składniki:
- otrzymane w ciągu roku wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (np. nagrody ale tytko niemające charakteru jednorazowego, dodatki, które zostały przyznane na okres dłuższy niż jeden miesiąc).
Nie wlicza się natomiast:
- jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie (czyli wypłaconych jednorazowo dodatków, premii, nagród),
- wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
- wynagrodzenia za czas innej niż urlop wypoczynkowy usprawiedliwionej nieobecności w pracy (czyli np. wynagrodzenia za urlop okolicznościowy),
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- nagród z zakładowego funduszu nagród,
- nagród jubileuszowych
- odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
- wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy
- wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy,
- wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, jeżeli pracownik został przywrócony do pracy.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne w całości przysługuje pracownikom, którzy przepracowali u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy, a w przypadkach, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy, przepracowanie co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagane.
Art. 48 Karty Nauczyciela stanowi, że nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach i w wysokości określonych w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
Pewne odrębności występują przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia rocznego dla nauczycieli, gdyż kwestię ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy reguluje inny akt wykonawczy.
Zgodnie z nim podstawę obliczenia wysokości wynagrodzenia rocznego stanowi:
- wynagrodzenie zasadnicze,
- dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
- wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
- dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
- odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
- wynagrodzenie za pracę w święto,
- jednorazowy dodatek uzupełniający.
Do podstawy obliczenia wynagrodzenia rocznego wejdą również:
- wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy;
- wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Do podstawy przy obliczaniu wynagrodzenia rocznego nie zostaną natomiast wliczone:
- wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, m.in. za czas pozostawania przez nauczyciela w stanie nieczynnym, wykonywania badań lekarskich, przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, szkoleniowym, okolicznościowym, sprawowania opieki nad dzieckiem do 14 lat, przebywania na szkoleniu,
- wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- otrzymane przez nauczyciela nagrody czy premie uznaniowe.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu jak wynagrodzenie zasadnicze. Jest wypłacane najpóźniej do końca marca za rok poprzedni, w którym pracownik przepracował wymagany przepisami ustawy okres czasu.
Comments are closed.