Jak złożyć pozew?

W dzisiejszym wpisie pokrótce wyjaśnię, w jakich sprawach można wnieść pozew do Sądu, kto jest uprawniony do jego wniesienia, jakie elementy obligatoryjne powinien zawierać pozew oraz inne kluczowe kwestie związane z wniesieniem jednego z najbardziej powszechnych pism inicjujących postępowanie sądowe.

Osoba uprawniona do zainicjowania postępowania sądowego

Należy wskazać, że osobą uprawnioną do zainicjowania postępowania sądowego jest każda osoba, która chce dochodzić swoich praw w Sądzie i dążyć do wyegzekwowania swojego roszczenia. Osoba, która zainicjowała postępowanie sądowe jest nazywana w procesie cywilnym powodem, a osoba przeciwko której zostało wszczęte postępowanie – pozwanym. Przy czym powodem może być osoba fizyczna, osoba prawna czy też jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku strony pozwanej. Najbardziej powszechnym pismem inicjującym postępowanie sądowe jest pozew.

Elementy obligatoryjne pozwu

Zgodnie z treścią przepisu art. 187 § 1 k.p.c. pozew powinien spełniać ogólne wymogi pisma procesowego (według brzmienia art. 126 k.p.c.) oraz ponadto zawierać m.in. następujące elementy:

1) dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;

Powyższy wymóg dotyczy określenia w treści pozwu czego dokładnie żądamy od strony pozwanej, dla zobrazowania w oparciu o następujący przykład: Pan Jan Kowalski jest przedsiębiorcą prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, wystawił z tytułu zakupionego towaru przez Pana Mariusza Nowaka fakturę VAT na kwotę 5.000 zł. Świadczenie wynikające z wystawionej faktury VAT nie zostało opłacone w terminie przez Pana Nowaka. Pan Kowalski, wobec braku otrzymanej zapłaty, wystąpił do Sądu z pozwem o zapłatę kwoty 5.000 zł.

Do Sądu można również wystąpić z pozwem m. in. w następujących sprawach:

  • o ochronę naruszenia posiadania;
  • o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa;
  • o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego;
  • o rozwód etc.

2)  oznaczenie daty wymagalności roszczenia w sprawach o zasądzenie roszczenia;

Data wymagalności roszczenia to nic innego jak pierwszy dzień uprawniający wierzyciela do dochodzenia przysługującego mu roszczenia. W sytuacji, gdy jedna ze stron stosunku zobowiązaniowego miała dokonać płatności do dnia 15 września 2024 r. To data wymagalności tego roszczenia to dzień 16 września 2024 r.

3) wskazanie faktów, na których powód opiera swoje żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu;

Powód składając pozew do Sądu powinien, aby wykazać zasadność jak i wysokość swojego żądania, powinien sformułować odpowiednie wnioski dowodowe oraz przedłożyć odpowiednie dokumenty stanowiące podstawę jego roszczenia. Natomiast Sąd prowadzący postępowanie sądowe powinien obiektywnie przeanalizować przesłanki do uwzględnienia powództwa, w przypadku wystąpienia wszystkich przesłanek, w oparciu o przepis prawa, na podstawie którego powód wywodzi swoje roszczenie, lub je oddalić, w przypadku braku zaistnienia wymaganych przesłanek.

4) informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Informacje dotyczące podjęcia próby mediacji lub innego pozasądowego rozwiązania sporu to wskazanie przed powoda, czy zostało skierowane do strony przeciwnej wezwanie do zapłaty na etapie przedsądowym, czy też nie.

 

Dodatkowe wnioski pozwu

Zgodnie z treścią przepisu art. 187 § 2 k.p.c:

Pozew może zawierać w pozwie dodatkowe wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy, a w szczególności wnioski o:

  1. wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych;
  2. dokonanie oględzin;
  3. polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, lub przedmiotu oględzin;
  4. zażądanie dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich, wraz  z uprawdopodobnieniem, że strona sama nie może ich uzyskać.

 

Ogólne wymogi dla pisma procesowego

O ogólnych warunkach pisma procesowego stanowi art. 126 § 1 k.p.c., według brzmienia którego, każde pismo procesowe powinno zawierać m.in.:

  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
  2. imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  3. oznaczenie rodzaju pisma;
  4. osnowę wniosku lub oświadczenia;
  5. w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
  6. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  7. wymienienie załączników.

 

Dodatkowo pierwsze pismo inicjujące postępowanie sądowe powinno zawierać m.in.:

  • wartość przedmiotu sporu, jeżeli przedmiotem sporu jest wartość pieniężna.
  • wskazanie nr PESEL, jeśli stroną postępowania jest osoba fizyczna lub nr NIP, jeśli powód będący osobą fizyczną jest obowiązany do jego posiadania;
  • wskazanie nr KRS, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania;
  • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych
    i pełnomocników stron,
  • jeżeli pismo jest wnoszone do Sądu przez pełnomocnika, to należy do tego pisma przedłożyć pełnomocnictwo lub odpis uwierzytelnionego pełnomocnictwa;
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej od pisma inicjującego sprawę, wyliczoną na podstawie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych i uzależnionej od wartości przedmiotu sporu;
  • do pisma powinny być również przedłożone załączniki wymienione w piśmie.

 


 

prawnik Magdalena Cyburt

prawnik Magdalena Cyburt

 

https://www.facebook.com/KancelariaPrawaGospodarczego https://www.linkedin.com/company/kpg-radom/