Jak izby gospodarcze wspierają rozwój twojego biznesu?

Izby gospodarcze są organizacjami reprezentującą interesy zrzeszonych w niej przedsiębiorców, w szczególności wobec organów władzy publicznej. Jak więc dbają o interesy przedsiębiorców, których reprezentują?

ZADANIA IZB GOSPODARCZYCH (korzyści dla przedsiębiorców)

Izby gospodarcze reprezentują interesy przedsiębiorców przed organami władzy państwowej w procesie stanowienia prawa (uchwalanie nowych przepisy, zmiana dotychczasowych przepisów), uczestniczą też w procesie wykładni przepisów prawa (interpretacji przepisów) przez:

  1. Wyrażanie opinii przedsiębiorców wobec organów państwowych;
  2. dokonywanie ocen wdrażania oraz funkcjonowania przepisów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej;
  3. uczestniczenie, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, w przygotowywaniu projektów aktów prawnych;
  4. występują do organów państwowych o udzielenie informacji niezbędnych dla prowadzenia działalności gospodarczej (w zakresie statutu izby);
  5. delegują swoich przedstawicieli, na zaproszenie organów państwowych, do uczestniczenia w pracach instytucji doradczo-opiniodawczych w sprawach działalności wytwórczej, handlowej, budowlanej i usługowej.
  6. Izby gospodarcze działają również na rzecz zrzeszonych w niej przedsiębiorców przez identyfikowanie problemów branży na podstawie analiz, ekspertyz opinii. A także wspierają inicjatywy gospodarcze członków.
  7. Pomagają przedsiębiorcom rozpocząć eksport za granicę towarów lub usług, w tym e-usług, jak również świadczą pomoc w rozszerzeniu zakres już prowadzonego eksportu.
  8. Opracowują kodeksy etyki, ważne z punktu widzenia np. ESG.
  9. Opracowują i doskonalą normy rzetelnego postępowania w obrocie gospodarczym.
  10. Współpracują z szkołami branżowymi i uczelniami, w celu rozwój kształcenia zawodowego. Udostępniają przedsiębiorcom szkolenia np. w zakresie nowych technologii w branży.
  11. Prowadzą sądy polubowne dla członków. Uczestniczą w postępowaniu sądowych w związku z działalnością gospodarczą jej członków. W tym wydają opinie o istniejących zwyczajach dotyczących działalności gospodarczej w danej branży np. wobec sądów lub organów państwa.

 

KTO MOŻE BYĆ CZŁONKIEM IZBY GOSPODARCZEJ?

Członkami izby mogą być przedsiębiorcy polscy i zagraniczni prowadzący działalność gospodarczą lub spółki.

 

JESTEŚ PRZEDSIĘBIORCĄ I CHCESZ UTWORZYĆ IZBĘ GOSPODARCZĄ W SWOJEJ BRANŻY

W celu utworzenia izby musisz zebrać co najmniej 50 przedsiębiorców, na obszarze działania tworzonej izby obejmującym obszar województwa (izby regionalne). Gdy chcesz utworzyć izbę dla danej branży skupiającą członków z innych województw liczba założycieli powinna wynosić co najmniej 100. Z wyjątkiem producentów rolnych, czy towarzystw emerytalnych.

Musisz mieć również statut, który określa między innymi zasady działania izby jej cele i zadania, władze, prawa i obowiązki członkowskie. Konieczny jest wpis do KRS. Tu przydatna jest pomoc prawnika.

Pieniądze na działanie. Majątek izby gospodarczej, który służy finansowaniu bieżącej działalności powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, z własnej działalności oraz z dochodów z majątku izby (np. odsetki). Izba gospodarcza możesz strać się też o dotacje lub subwencje na konkretny projekty.

Synergia. W Krajowa Izbie Gospodarczej zrzeszonych jest 160 izb gospodarczych. Możesz również założyć własną izbę gospodarczą, która będzie współpracowała z już istniejącą izbą. Powstanie wtedy efekty synergii. Przyniesie to korzyści w postaci wzmocnienia ochrony członków izby oraz zapewni wzrost skuteczności jej działania na rzecz członków.

Jeśli widzisz taką potrzebę należy zwrócić się do Krajowej Izby Gospodarczej z wnioskiem o utworzenie na terytorium Polskiej dwu- lub wielostronnych izb gospodarczych. Krajowa Izba Gospodarcza określa liczbę członków założycieli wymaganą do utworzenia izby. Np. w celu współpracy branży producentów i dostawców części.

 


 

r.pr. Bartłomiej Choma

r.pr. Bartłomiej Choma

 

 

https://www.facebook.com/KancelariaPrawaGospodarczego https://www.linkedin.com/company/kpg-radom/