Umowa pożyczki
Umowa pożyczki jest znaną i popularną umową w obrocie, jednak przybiera ona różne formy. W końcu chyba każdemu z nas, w mniejszej lub większej kwocie, zdarzyło się kiedyś takiej pożyczki udzielić lub ją otrzymać – choćby na zakupach, gdy okazało się, że możliwa jest płatność tylko gotówką, a my wzięliśmy z domu jedynie kartę. Wówczas zapożyczaliśmy się na chwilę u osoby nam towarzyszącej, natomiast nikomu nie przyszłoby do głowy, żeby w tej sytuacji taką umowę spisać.
Forma umowy pożyczki – czy ustna umowa będzie wiążąca?
Szczegółowe kwestie związane z umową pożyczki regulują przepisy od art. 720 do art. 7241 kodeksu cywilnego. Ustawodawca, dla umowy pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, przewidział obowiązek zachowania formy dokumentowej. Brak jest jednak określonego rygoru w razie uchybienia temu wymogowi ustawowemu. Umowa ta więc dla swojej ważności nie musi być zawarta w formie pisemnej (por. Wyrok SA w Katowicach z 21.03.2018 r., I ACa 994/17, LEX nr 2487686). Ponadto, zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem, umowa pożyczki może zostać skutecznie zawarta również w formie ustnej, a brak formy pisemnej ma skutki wyłącznie w zakresie utrudnionego postępowania dowodowego (por. Wyrok SA w Warszawie z 20.12.2017 r., VI ACa 1338/16, LEX nr 2520510).
Cel umowy pożyczki
Umowa pożyczki jest umową dwustronnie zobowiązującą. Zgodnie z kodeksową definicją umowy pożyczki:
„Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.”
(por. art. 720 §1 k.c.)
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, iż mimo tego, że umowa pożyczki większości z nas kojarzy się z pożyczeniem pieniędzy, to umowa ta może dotyczyć również rzeczy oznaczonych co do gatunku np. tony węgla, czy 10 kg cukru.
Najważniejsze elementy umowy pożyczki
W niniejszym artykule skupimy się na najbardziej praktycznych kwestiach dotyczących umowy pożyczki. Biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej spotykamy się z sytuacją, w której przedmiotem umowy pożyczki są pieniądze, to poniżej znajdą Państwo wykaz najważniejszych elementów tejże umowy (uwaga, nie jest to katalog zamknięty!).
W umowie pożyczki powinno znaleźć się:
- Data i miejsce zawarcia umowy;
- Precyzyjne określenie stron umowy tj. pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy – pamiętajmy, aby w umowie uwzględnić najważniejsze dane stron umowy (w zależności od tego, czy jest to osoba fizyczna, czy prawna) – dane te muszą nam pozwolić na skuteczną identyfikację takiej osoby na wypadek ewentualnego sporu, czy egzekucji;
- Określenie przedmiotu pożyczki – w przypadku, gdy są to pieniądze konieczne będzie wskazanie konkretnej kwoty oraz waluty (uwaga: warto zawsze wpisać w umowie kwotę w dwóch formach tj. zarówno konkretną liczbę, jak i opis słowny w/w kwoty – zdarza się, że omyłkowo dodamy jedno zero więcej i zamiast dziesięciu tysięcy złotych do spłaty w umowie może pojawić się kwota stu tysięcy. Słowne wskazanie kwoty stanowi dodatkowe zabezpieczenie tej kwestii);
- Opis sposobu i miejsca wydania środków pożyczkobiorcy (np. „przelewem w terminie 7 dni liczonych od dnia zawarcia umowy pożyczki” lub „gotówką z chwilą podpisania umowy, co pożyczkobiorca niniejszym kwituje”), a także terminu wydania oraz zwrotu pożyczki, jak również zasad udzielenia pożyczki (np. uregulowanie kwestii dot. wynagrodzenia pożyczkodawcy, bądź odsetek za nieterminową spłatę);
- Podpisy stron zawierających umowę.
Powyższe zawiera jedynie podstawowe elementy, które powinny się znaleźć w każdej umowie pożyczki, natomiast jej dokładne uregulowanie będzie zależało od woli stron. Konieczne jednak będzie wcześniejsze zapoznanie się z przepisami stanowiącymi o warunkach skutecznego zawarcia tejże umowy lub kontakt z doświadczonym prawnikiem.
Comments are closed.