Sygnaliści – wdrożenie procedur

Ustawa o ochronie sygnalistów weszła w życie do polskiego porządku prawnego z dniem 25 czerwca 2024 r. Podmioty, zarówno z sektora publicznego jak i prywatnego, które spełniają ustawowe wymogi w zakresie zatrudnienia (czyli zatrudnianie min. 50 pracowników w swojej strukturze organizacyjnej na dzień 01 stycznia lub 01 lipca danego roku kalendarzowego) lub w przypadku jednostek samorządu terytorialnego (gminy lub powiaty) liczących powyżej 10 000 mieszkańców, muszą wdrożyć wewnętrzną procedurę zgłaszania kanałów naruszeń do dnia 25 września 2024 r. Jednostki samorządu terytorialnego liczące poniżej 10 000 mieszkańców mogą (fakultatywnie) wdrożyć również procedurę wewnętrzną.

Natomiast zewnętrzną procedurę zgłaszania naruszeń są zobowiązane wdrożyć wszystkie podmioty publiczne, m. in. w zakresie administracji rządowej będą to organy jednostek samorządu terytorialnego. W praktyce ten obowiązek będzie spoczywał na organach wykonawczych. Jest to ustawowy obowiązek, wynikający z treści przepisów ustawy o ochronie sygnalistów. Zewnętrzna procedura musi zostać wdrożona przez ww. podmioty, do dnia 25 grudnia 2024 r.

Nasza Kancelaria zajmuje się kompleksowo zagadnieniem dotyczącym sygnalistów, począwszy od opracowania treści procedury wewnętrznej i zewnętrznej oraz związanych z tym szeregu dodatkowej dokumentacji, jak i prowadzeniem szkoleń z powyższego zakresu dla Klientów. W skład Zespołu zajmującego się tematem sygnalistów wchodzi radca prawny Bartłomiej Choma i prawnik Magdalena Cyburt.

 

Sygnaliści – wdrożenie procedur

Zadzwoń i umów się na spotkanie
48 377 80 30