DEPOZYT U NOTARIUSZA – czyli przezorny zawsze ubezpieczony
Większość umów w polskim obrocie gospodarczym zawierana jest bez obowiązku jednoczesnego wykonania świadczeń wzajemnych. Strona spełniająca wcześniej swoje świadczenie musi liczyć się z ryzykiem, iż druga strona nie spełni swojego świadczenia lub spełni swoje świadczenie tylko częściowo.
Problem takim może pojawić się w przypadku:
- sprzedaży mieszkania, gdy mimo zawarcia umowy w formie aktu notarialnego płatność nie następuje lub kupujący wpłaca cenę niższą z błahych powodów lub bez podania prawdziwych powodów;
- sprzedaży hali produkcyjne, magazynowej, biurowca spółce, która jest zagrożony upadłością, a inni wierzyciele są w stosunku do sprzedawcy bardziej uprzywilejowani, np. Urząd Skarbowy lub ZUS, a po ich spłaceniu nie pozostaną żądne składni majątku do zaspokojenia roszczeń sprzedającego;
- sprzedaży działki, budynku lub lokalu zabezpieczonych hipoteką, gdzie sprzedający zobowiązał się do spłaty hipoteki, z uzyskanej ceny sprzedaży, a tego nie robi.
W takiej sytuacji sprzedający przenosi umową własność nieruchomości na kupującego, a ten zgodnie z umową ma np. 14 dni na wykonanie przelewu ceny sprzedaży. Po czym mija 14 dni, a kupujący nie dokonuje płatności. Nie odbiera telefonów i nie zmierza płacić. Sprzedającemu pozostaje skierowanie sprawy na drogę sądową.
JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED NIELOJALNYM KONTRAHENTEM?
Jeśli sprzedając nieruchomość nie mamy pewności, czy kupujący dokona płatności ceny sprzedaży, najlepszym sposobem na zabezpieczenie swoich roszczeń jest zobowiązanie kupującego do złożenia kwoty sprzedaży do depozytu u notariusza, przed którym zawieramy umowę sprzedaży nieruchomości.
DLACZEGO NOTARIALNY DEPOZYT TO BEZPIECZNE ROZWIĄZANIE?
Notariusz w związku z umową sprzedaży nieruchomości może na podstawie art. 108 Ustawy o notariacie przyjąć na przechowanie pieniądze, w celu wydania ich kupującemu w walucie polskiej lub obcej. W takiej sytuacji notariusz spisuje protokół przyjęcia do depozytu, który określa zasady i warunki wpłaty oznaczonej kwoty pieniężnej. Po spełnieniu tych warunków cena sprzedaży jest wypłacana sprzedawcy albo inne osobie wskazanej przez sprzedawcę. Wydanie następuje za pokwitowaniem.
Takie rozwiązania zabezpiecza interesy obu stron umowy tj. sprzedawcy i kupującego. Sprzedawca ma pewność, że otrzyma umówioną kwotę, a kupujący ma pewność, że sprzedawca dokona przeniesienia własność nieruchomości, a w jego braku notariusz zwróci kupującemu cenę sprzedaży wpłaconą do depozytu.
Comments are closed.