Blog

Zniesienie współwłasności nieruchomości u notariusza

W sytuacjach, w których wspólne posiadanie domu, działki, samochodu czy też mieszkania staje się problemem, jednym z możliwych rozwiązań jest zniesienie współwłasności. Powyższe zniesienie może nastąpić w dwojaki sposób tj.

  • albo na drodze sądowej,
  • albo w wyniku sporządzenia i podpisania stosownej umowy w formie aktu notarialnego.

Read More

Wiążące polecenie w grupie spółek

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych (KSH) z 2022 roku wprowadziła szereg zmian w polskim prawie, z których najważniejsze dotyczą regulacji grup spółek, czyli tzw. prawa holdingowego. Jednym z kluczowych narzędzi w ramach tej nowelizacji jest wiążące polecenie. Rozwiązanie to ma na celu uregulowanie relacji między spółką dominującą a spółkami zależnymi, z uwzględnieniem interesów całej grupy oraz poszanowaniem praw mniejszościowych udziałowców. W niniejszym artykule omówię istotę, zasady oraz potencjalne konsekwencje stosowania wiążących poleceń w grupach spółek.

Read More

Renta wyrównawcza i jej waloryzacja

Gdy osoba poszkodowana np. w wypadku komunikacyjnym doznała obrażeń ciała, które doprowadziły do całkowitej lub częściowej utraty możliwości pracy zarobkowej, jej potrzeby życiowe wzrosły bądź perspektywy na przyszłość uległy pogorszeniu, wówczas poszkodowany może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody (sprawcy wypadku lub jego ubezpieczyciela) tzw. renty wyrównawczej.

Read More

Odpowiedzialność członków zarządu – art. 299 ksh

Art. 299 ksh ustanawia odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania sp. z o.o. jako swoistą sankcję cywilnoprawną za nieprawidłowe prowadzenie spraw spółki, tzn. takie, które doprowadziło do niezaspokojenia się wierzyciela z majątku spółki ze względu na brak możliwości prowadzenia z niego skutecznej egzekucji. Ustanowienie tej odpowiedzialności leży przede wszystkim w interesie wierzycieli, ale także wspólników, bowiem powinna ona motywować zarządców do należytego dbania o interesy spółki.

Read More

Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę

Regulacja artykułu 36 1 k.p. umożliwia pracodawcy skrócenia okresu wypowiedzenia pracownikowi w przypadku wystąpienia ściśle wskazanych w niej przesłanek.

Powyższy przepis będzie miał zastosowanie w sytuacji, kiedy wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony nastąpi z powodu:

  • ogłoszenia upadłości lub
  • z powodu likwidacji pracodawcy albo
  • z innych przyczyn niedotyczących pracowników.
Read More

Zwolnienie od kosztów sądowych

Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której konieczne wydaje się zainicjowanie postępowania cywilnego, natomiast brak jest wystarczających środków na pokrycie jego kosztów. Nie od dziś wiadomo, że mało która czynność sądowa mająca na celu wszczęcie postępowania nie podlega żadnej opłacie. Z tego powodu, część osób potencjalnie zainteresowanych takich działaniem zniechęca się i ostatecznie rezygnuje z dochodzenia swoich praw przed sądem.

Read More

Zadzwoń i umów się na spotkanie
48 377 80 30